Iga normaalne inimene võiks olla kord elus klienditeenindaja

märts 24, 2023

Märtsikuus ilmuvad poodidesse ja ustele punased rõõmsa näoga kleebised. Juba 20 aastat on märts Hea Teeninduse Kuu, millega käib kaasas konkurss, kus tunnustatakse ning kiidetakse häid teenindajaid ja müügipunkte. Caffeine on samuti kampaaniast osa võtnud ning igal aastal pärjatakse meie kohvikuid rõõmsate “Kliendid kiidavad” kleebistega. Kusjuures, eelmisel aastal tunnustati kõige enam just Caffeine’i (ja ka R-Kioski) teenindajaid ning kohvikuid. Klienditeenindus on meie kohvikutes oluline, mistõttu paneme lisaks kohvile suurt rõhku ka klientidega suhtlemisele ja mõnusale teenindusprotsessile. 

Küll aga väärivad klienditeenindajad tunnustust ja märkamist aastaringselt, mitte vaid märtsikuus. Klienditeenindaja pole kindlasti lihtne amet, sest see võib olla ebamugav, kurnav ja konfliktne. Aga see võib olla ka väljakutseid pakkuv, vaheldusrikas ja lõbus. 

Iga inimene võiks kord elus olla klienditeenindaja, sest see teeb lõppude lõpuks inimesest inimese. Mida see tähendab? Kohe räägin lähemalt Caffeine’i perspektiivist… 

1. VÕRGUSTIK KOGU ELUKS

Caffeine’is töötades satud kokku ühe erilise kambaga, kellega puutud igapäevaselt kokku ja oled heas mõttes sunnitud suhtlema. Kuigi baristasid ja klienditeenindajaid on erinevaid, siis sageli töötavad meie kohvikutes noored õpilased ja tudengid, alates ämmaemandatest, lõpetades füüsikute ja majandusteadlastega. Need on tutvused kogu eluks ja võimalik, et edaspidi saad õigus- ja arstiabi kunagiselt kolleegilt. 

Kuna igas kohvikus on erinevad tiimid, siis baristade seas on suur tiimitunnetus ja ühtne hingamine. Ka tööväliselt veedetakse aega ja pole haruldane, et kohvikusse sisse astudes istuvad pooltel istekohtadel baristad ise, kes leiavad ka vabast ajast tee kohvikusse. Võiks lausa öelda, et barista amet on eluviis!

2. ERINEVAD INIMTÜÜBID, KONFLIKTIDE JA PROBLEEMIDE LAHENDAMINE

Klienditeeninduses puutud paratamatult kokku inimestega, kellega muidu ehk kokku ei puutuks. Mis on ju väga põnev ja paneb su mugavustsoonist välja!? Kohvi tellivad erinevad inimesed ja barista ei saa iga kliendiga panna tööle nii-öelda ühe ja sama plaadi ning peab lähenema iga kord erinevalt ja individuaalselt. See tähendab, et baristal peab olema sotsiaalne tunnetus, näiteks kellega rääkida võimalikult lühidalt ning kellega võiks rohkem lobiseda ja pakkuda kõrvale kooki või vestelda muust toredast. Tänu sellele kujuneb baristadel teatud aja peale välja moraalne ning sotsiaalne kompass, mille abil erinevate inimestega suhelda. Niipea kui klient kohvikusse sisse astub, on selge, kas ta on heas või halvas tujus ning soovib lihtsalt kohvi kaasa haarata. 

Paratamatult veab vahepeal ka sotsiaalne kompass alt ning tekib konflikt,  milleks ei pruugi ükski barista kunagi valmis olla. Tuleb reageerida kiiresti ja leida olukorrale sobilik lahendus. Konfliktiolukorras kehtib üldjuhul “valem”, kus enda isiklikud emotsioonid tuleb kõrvale jätta ning selleks, et olukord ei eskaleeruks, tuleb lähtuda kliendi perspektiivist ja pakkuda talle sobivaim lahendus. See võib esialgu tunduda ebaõiglasena ning olukorrast jääb mõru maik, aga mida öelda… Elu ongi ebaõiglane! Konfliktid ei sünni ainult töökohas, vaid võivad tabada Sind igalpool. Sellised olukorrad kasvatavad paksu nahka ja annavad juurde väärtuslikku elukogemust.

3. SOTSIAALSEKS SUHTLUSEKS VAJALIKUD OSKUSED

Pole saladus, et mida enam veedame aega telefonis ja sotsiaalmeedias, seda enam kannatavad meie sotsiaalsed oskused väljaspool mugavat telefoniekraani. Klienditeeninduses ei jää sul muud üle, kui suhelda igapäevaselt inimestega ja harjutada enda sotsiaalseid oskusi. Kindlasti saab klienditeenindajana elementaarse viisakuse ja smalltalk’i meistriks. Tegelikult puuduvad kindlad kriteeriumid, kes klienditeenindajaks sobib ja kes mitte. Tuleb kasuks enesekindlus, julgus ja rõõmsameelsus, ent see ilmtingimata ei tähenda, et introvertsed inimesed ei tohiks klienditeeninduse peale mõeldagi. Ka osad kliendid on tagasihoidlikumad ning teenindajaga rääkimine nõuab neilt palju julgust, mistõttu on oluline ka nendele pakkuda kõige mugavamat sobilikku teenindust. Sel juhul sobikski klienti teenindama näiteks tagasihoidlikum teenindaja. On võimalik, et mõni klient ehmatab ära nähes entusiastlikku, aktiivset ja energilist teenindajat. Siinkohal tuleb jälle mängu sotsiaalne kompass ja olukorra tunnetamine, millest oli juttu ka eelnevas punktis. 

Kes ei teaks ütlust: “Vii oma kaaslane esimesel kohtingul restorani, et näha, kuidas ta suhtleb klienditeenindajaga.” See peaks teooria järgi näitama, milline on kaaslase ellusuhtumine teistesse ka väljaspool restorani. Kui kaaslane suhtub klienditeenindajasse üleolevalt, ülbelt või liiga familiaarselt, võib see olla märgiks, et inimene pole ise klienditeenindajana töötanud ning ei oska nendega suhelda. Sel juhul pead tegema olukorrast omad järeldused ning vaatama, kas teooria peab paika või mitte. Üldjuhul on kõige parem klient inimene, kes ise on klienditeenindajana töötanud ning tunneb empaatiat ja austust teiste teenindajate vastu. 

4. AIMDUS, KUIDAS ÜKS VÄIKE- VÕI SUURETTEVÕTE TÖÖTAB

Klienditeenindaja võib olla mõne inimese jaoks esimene amet ja päris töökoht. Ühes ettevõttes, restoranis või kohvikus klienditeenindajana töötamine ei piirdu alati vaid teenindamisega. Sul on võimalus näha, kuidas üks ettevõte töötab, alates toorainest lõpetades selle valmistamise ja müügiga. Esiteks on võimalik, et saad käes hoida esimest korda hästi palju raha (lahe!) ja kassat lugeda, et tuletada meelde vana head põhikooli matemaatikat…. Võimalik, et puutud koguni kokku Exceli tabelite ja muude arvutustega, mis panevad sind intellektuaalses mõttes proovile. Caffeine’is peavad baristad lisaks kohvi valmistamisele hoolitsema selle eest, et õigel ajal jõuaks kohvikusse piim, toit, kohviuba ja siirupid. Tutvud selliste sõnadega nagu tarnija, marginaal ja kulukaup! Kindlasti ei jookse mööda külgi maha teadmised ettevõtlusest ja firma tegevusest.

4. AIMDUS, KUIDAS ÜKS VÄIKE- VÕI SUURETTEVÕTE TÖÖTAB

Klienditeenindaja võib olla mõne inimese jaoks esimene amet ja päris töökoht. Ühes ettevõttes, restoranis või kohvikus klienditeenindajana töötamine ei piirdu alati vaid teenindamisega. Sul on võimalus näha, kuidas üks ettevõte töötab, alates toorainest lõpetades selle valmistamise ja müügiga. Esiteks on võimalik, et saad käes hoida esimest korda hästi palju raha (lahe!) ja kassat lugeda, et tuletada meelde vana head põhikooli matemaatikat…. Võimalik, et puutud koguni kokku Exceli tabelite ja muude arvutustega, mis panevad sind intellektuaalses mõttes proovile. Caffeine’is peavad baristad lisaks kohvi valmistamisele hoolitsema selle eest, et õigel ajal jõuaks kohvikusse piim, toit, kohviuba ja siirupid. Tutvud selliste sõnadega nagu tarnija, marginaal ja kulukaup! Kindlasti ei jookse mööda külgi maha teadmised ettevõtlusest ja firma tegevusest.

5. TRENNI ASEMEL

Teadagi kaasneb barista ametiga palju kõndimist ning füüsilist tööd. Kuigi pikk jalgadel seismine võib tunduda hirmutav, siis tegelikult läheb tööl aeg kiiresti ja ei pane tähelegi, et jalad oleksid väsinud. Samas ei leidu teist paremat tunnet kui peale tööpäeva voodisse visata ning jalad välja sirutada. Vot see on alles saavutus… Kirsiks tordil on magus uinak peale jalgade sirutamist. Klienditeenindaja töö on võrdväärne ühe korraliku treeninguga. Käid muudkui edasi-tagasi, tõstad kaste ja tood piima leti taha. Raskuseid on ja võhma peab olema! Ühesõnaga, treeningpaketti eraldi ostma ei pea, tööl saab üldfüüsilist teha.

6. HEAD LOOD, MIDA RÄÄKIDA SÕPRADELE

Klienditeeninduses juhtub palju lõbusaid seikasid, mida teistega jagada. Need kõnetavad paljusid ning pakuvad nalja nabani. Paljud inimesed siiski on elu jooksul vähemalt korra klienditeeninduses töötanud ning mõistavad selle ametiga kaasnevat ilu ja valu.  Mis te arvate, millest kaks baristat omavahel üldse väljaspool tööd räägivad? (Õige vastus on barista asjadest) Ka peol ning seltskonnas olles õnnestub ehk ka teiste peoliste meelt lahutada ja demonstreerida mõnda tööl õpitud trikki?! 

PS! Mõned meie baristade lõbusad seigad leiad üles sõbrapäeva blogipostitusest: “8 baristade head ja halba tõestisündinud lugu armastusest.”

AGA MASINAD SAAVAD KA JU HAKKAMA?

Üha enam kaovad poodidest kassad ja sellega koos ka klienditeenindajad. Kliendil on võimalik käia poes, kinos ja söögikohas ilma igasuguse klienditeenindajata ja olla iseenda teenindaja. Amet on muutumas ning klienditeenindajate asemel on iseteeninduskassade kõrval “nõustajad”, kes on vajadusel valmis abistama. Pandeemia vaid süvendas klienditeeninduse hääbumist ja tõi endaga kaasa uusi tehnoloogilisi võimalusi, mis on ühelt poolt tervitatavad, ent teisalt kaotavad mitmeid töökohti. 

Fakt on see, et inimkontakt ja suhtlus päris inimesega on vajalik. Nüüd, mil ülemaailmne pandeemia hoidis inimesi kodus ja kontakt välismaailmaga oli minimaalne, mõistavad inimesed üha enam, et silmast silma inimestega suhtlemine on vajalik ja normaalne. 

Kuigi ka meie saaksime kohvikutes kaotada leti tagant barista ning panna püsti automaatsed kohvimasinad, ent sellega kaoks ka meie ameti võlu. Põhimõtteliselt ei lähe kohvikud üle automaatsetele piimavahustitele ja muudele tehnoloogiatele, mis kaotaksid leti tagant teenindaja. Kohvi valmistamise jaoks on baristat siiski vaja. 

Inimene ei pruugi teadvustada kui suur ja tähtis roll nende elus on ühel klienditeenindajal. Caffeine’is räägime palju sellest, kuidas üks barista võib mõjutada inimese päeva kasvõi natukene paremuse (või ka halvemuse poole). Üldjuhul jäävad eredamalt meelde negatiivsed kogemused. Saame sageli siirast tagasisidet, kuidas mõni teenindaja on ühe kliendi päeva paremaks muutnud. Kohvikutes ei käida kohvi järele haaramas ainiti vajaduse pärast, vaid see on omamoodi rituaal ja mõnus hetk iseendale. 

Seega, ära siis unusta, tule kohvikusse ja kiida teenindajat! Ja suur aitäh ka Sulle, kes sa meie kohvikutes käid ning annad klienditeenindaja tööle mõtte ja sisu!

Triinu Tähe
Senior barista

Triinu Tähe
Senior barista