Kohvi ajalugu

dets. 15, 2021

Kõige levinuma legendi järgi avastati kohvitaim ja selle marja mõju Etioopias 9ndal sajandil, kui kitsekarjus Kaldi märkas, et ta kitsed olid ühel tavalisel päeval eriti ülemeelikud. Ta avastas, et tema kitsed olid söönud huvitavaid punaseid marju ja mõtles: “Hmm, ma proovin ka’’. Kaldi siis tundis, kuidas ta keha on kergem, energiat on rohkem ja ta väsitab vähem. Tuleb välja, et need müstilised punased marjad olid kohvimarjad. Inimesed märkasid, kuidas Kaldi samm oli hoogsam tänu neile kummalistele marjadele ja sealt vaikselt hakkasid ka teised neid marju sööma.

Etioopia on tuntud kui kohvitaime sünnikohana. Sealt avastati Arabica mis on tänapäeval enim levinud kohviliik (moodustab 75% maailmatoodangust). Aga algselt ei tarbitud kohvi kui joogina vaid pigem tehti selline proto-energiabatoon, kohvivili segati kokku loomarasvaga mida siis munchiti pikkadel trekkidel.

Jeemenis sai alguse esimene tõeline kohvitööstus (kultivatsioon, eksport). Räägitakse ka, et Jeemenis sai alguse kohvi joomise kunst.  Neil on ka oma levinud versioon kohvi avastamisest (tegemist on ikkagi legendidega aga mõlemad on võimalikud) . Üks mees nimega Omar oli aetud Mocha linnast välja kõrbe, kus ta vaenlased eeldasid, et ta nälgib. Omari vaenlaste kahjuks juhatas maagiline lind ta kohvipõõsa juurde. On kaks versiooni  – ühes versioonis läks talle see maitse väga peale ja ta tegi oasuppi (pmst pätikohvi), teises ei läinud Omarile marja maitse üldse peale ja ta röstis marjad ära (mis tegi maitse paremaks), ning lisas nad kuuma vette, et marjad pehmeks muutuksid.

“Varajane kohvik Konstantinoopolis” Amadeo Preziosi

Liigume nüüd aastasse 1475 – avatakse maailma esimene kohvik Kiva Han Konstantinoopolis. Menüü põhijoogiks oli Türgi kohv (tugev, must ja filtreerimata) ja kohvikust sai kiirelt koht, kus inimesed said koguneda ja arutada poliitikat, kultuuri, filosoofiat, jms… Tahtsid teada linna värskemaid uudiseid? Kiva Han. Underground trubaduurid tahavad halastamatusse muusikaskeenesse murda? Kiva Han. Selle järel said kohvikud lahutamatuks kohaks inimeste elus.

Aga nagu sai esimeses postituses mainitud, siis kohv on stimulant – see soodustab mõtlemist ja muudab efektiivsemaks. 16. Sajandil oli Meccas üks korrumpeerunud valitseja, kelle kriminaalsed tegevused olid rahvale silma jäänud. Valitseja kartis, et kohvikud olid kohad, kus tekkisid kogukonnad, kes siis kritiseerisid valitsust ja kirusid teda taga. Ta tahtis kohvi täitsa ära keelata, aga sultan oli väga suur kohvifänn ning ütles: “No way Jose” ja lasi selle valitseja hukata. See ei ole ka ainuke näide sellest, kuidas kohv on olnud rahva tahtejõu sümboliks. See on kiire ajalookokkuvõte sellest, kuidas kohv alguse sai. Kindlasti on plaanis kirjutada ka kohvi hilisemast ajaloost ja mis rolli on see maitsev ning stimuleeriv (kohvi)oa mahl inimeludes mänginud.

See on kiire ajalookokkuvõte sellest, kuidas kohv alguse sai. Kindlasti on plaanis kirjutada ka kohvi hilisemast ajaloost ja mis rolli on see maitsev, ning stimuleeriv (kohvi)oa mahl inimeludes mänginud.

Andre Leon Rajaste
Kohvispetsialist