Kuidas vähendada toiduraiskamist?

okt. 3, 2022

Kas teadsid, et keskmine Eesti pere viskab igal aastal ära 180 euro väärtuses ja lastega pere koguni 220 euro väärtuses toitu? Samal ajal on aga alates 2015. aastast kasvanud alatoitumuse või nälja käes kannatavate inimeste hulk. Uurisime meie innovatsioonijuhilt Berit Heinmetsalt kuidas toiduraiskamise probleemi parandada nii kodudes kui kohvikutes.

“Toiduraiskamine on väljakutse paljudele ettevõtetele – ka meile. ” sõnas Heinmets. “Meie kaubamärgid R-Kiosk ja Caffeine kuuluvad Reitan Convenience Estonia nime all Norra pereettevõttele REITAN ning kestlik mõtteviis on väga orgaaniline osa Põhjamaisest mõtteviisist ja väärtusmaailmast. Kogu grupp lähtub kestlikkuse strateegiast, eesmärgiga oma tegevuses 2030. aastaks kliimaneutraalne olla. Toiduraiskamise vähendamine on osa sellest teekonnast. ” Heinmetsa hinnangul on palju võimalusi, kuidas toiduraiskamisega tegeleda. Nii näiteks teeb Reitan Convenience Estonia koostööd nii Toidupanga, toidukappide kui ka alates augustist Eesti turule laienenud toidu päästmise rakendusega ResQ Club. Lisaks on ettevõtte jaoks on väga oluline mõista, mida ja miks me ära viskame ning kuidas saaksime raisku mineva toidu kogust vähendada. Eesmärk on, et just need värsked salatid, võileivad ja saiakesed, mis enim raisku lähevad, jõuaksid selle asemel hoopis mugavalt kliendini.

Kui tulla tagasi erinevate võimaluste juurde toiduraiskamist vähendada, siis on Eestis selleks tegelikult mitmeid alternatiive. Näiteks on meil ägedaid iduettevõtteid, kes näevad suurt pilti, saavad ja oskavad ettevõtteid aidata. Kõike ei ole vaja ega peagi ise tegema ja oskama – lahendusi tuleb otsida koostööst!  Samas on toiduraiskamise vähendamine meie kõigi ühine probleem ning inimeste teadlikkusel on siin väga suur roll. Oluline on mõista, et me keegi ei saa jätkata oma tegevust nagu varem. Toidu raiskamist saab suuresti vähendada, kui luua toidu ümberjaotamise süsteemid, kus ülejääk jagatakse ohutult laiali ja söödav toit jõuab abivajajateni. See on suund, millega Eesti ühiskonnas on vaja veel tööd teha, et see päriselt toimima saada. Ent me liigume õiges suunas!

 

Berit Heinmets Caffeine kohvikus

Oluline on ka kvaliteedi küsimus: kui toidul läheneb aegumise tähtaeg, ei mõjuta see kvaliteeti. Vastupidi, toit on endiselt hea ja maitsev. Usume, et saame julgustada läbi oma tegevuste ja koostööde ka teisi kaupmehi toiduraiskamise vähenemisele pühenduda ja ka sellest avatumalt rääkima.

Toiduraiskamise vähendamisel on oluline koostöö inimeste, ettevõtete ja riigi vahel. Meil kõigil peaks olema üks eesmärk: hoida meie planeedi elukeskkonda. Ettevõtetel on kindlasti oma roll selles, et tarbijaid harida. Mõjutame otseselt seda, mida inimesed tarbivad ning kuidas nad seda teevad. Et enim raisatakse toitu just koduses majapidamises, on tarbijate teadlikkusel väga oluline roll. Igaüks meist saab midagi lahenduste leidmisel ära teha. On inimesi, kelle jaoks on see oluline teema, ent on ka neid, kelle teadlikkust saame aidata kasvatada. Tarbijate teadlikkuse suurendamiseks teeme koostööd Rohetiigriga ning levitame sõnumit, et hea toit jõuaks meie taldrikutele ja sealt kõhtu, ega lõpetaks prügimäel või jäätmejaama põletusahjus. Lahenduste leidmisel on oluline roll ka töötajatega suhtlusel: erinevaid uusi teemasid tuleb üksjagu peale ning on oluline, et meie inimesed tuleksid uute algatustega kaasa. ResQ Club on end tõestanud väga mugava võimalusena ka töötajale ning see on kaupmehe vaates erakordselt oluline.

Kui inimene ei tea, et meil on kohvikus toode -50%, võibki juhtuda, et see salat, saiake või võileib läheb äraviskamisele. ResQ Club annab võimaluse info kiirelt inimesteni viia ning senine kogemus näitab, et kliendid seda võimalust ka kasutavad.

 

Ettevõtted peaksid olema avatud erinevatele uutele jätkusuutlikele lahendustele – proovimine ja katsetamine on oluline esimene samm, et teada saada, mis toimib ja mis mitte. Toidu raiskamisest rääkimine on saanud uueks normiks, mis aitab anda oma panuse selle globaalse probleemi lahendamiseks. See on võimalus panustada paremasse keskkonda, luua häid suhteid oma kogukonnaga ning teha äri efektiivsemalt ning hoida kokku ressursse.

Andre Leon Rajaste
Kohvispetsialist